Jak jsme se katapultovali do „Ligy výjimečných mozků“ při natáčení s Českou televizí

„Masaryčka to je špička“ byl pokřik našich žáků v přírodovědném zápolení, v němž bojovali o vstup do Ligy výjimečných mozků. Právě 2. června skupina dětí z kroužku fyziky ve složení Barča Holcová, Radim Květ, Dominik Kroufek, posíleni o Viky Srnkovou a Jakuba Rudiše, zápolila v soutěži U6 – Úžasný svět techniky. Celý tento projekt zaštiťuje Česká televize Ostrava.

Samotné natáčení proběhlo přímo v areálu Vítkovických železáren. Proti našim osmákům se postavili žáci ze Základní školy Hradec nad Moravicí. Oba týmy musely předvést své znalosti z fyziky a chemie ve dvou testech. Čekalo je i vzájemné klání v silových a rychlostních dovednostech. Zde si naše skupina jednoznačně poradila s předloženými úkoly. Oříškem bylo postavení mostu v časovém limitu 3 minut, ale zkušenosti dětí s modelováním našemu týmu zajistily rychlý posun v bodovém hodnocení.

Když se řekne laboratoř, každý si představí pokusy. Tentokrát se jednalo o tři otázky, které se vztahovaly k pokusům s mikrovlnkou. Pravda, zde oba týmy spíše odpovědi odhadovaly a souboj skončil remízou.

Napětí vyvrcholilo v rozhodujícím kole soutěže, které se odehrálo v nezvyklém prostředí – v ponorce. Pouze jeden člen z každého družstva měl to právo se sejít s osobností, která pohovořila o svém životě. Tentokrát to byl portugalský mořeplavec Fernando de Magallanes.

Kompletní natáčení pořadu trvalo přibližně sedm hodin. V závěru se právě naše vítězné družstvo muselo vypořádat s posledním náročným úkolem: najít v krátkém časovém limitu v prostoru továrny klíče od třech truhel, ve kterých se nacházel poklad.

Soutěž U6 byla pro nás nejdřív jen výzvou, se kterou jsme se chtěli poprat a poměřit své schopnosti s vrstevníky, ale nakonec jsme zvítězili a všichni soutěžící si odnesli opravdu krásné věcné ceny. 

Pořad můžete shlédnout v pátek 26. 6. na Déčku v 15:35, repríza 28. 6. ve 12:00, popřípadě po odvysílání na webu České televize zde >>>

foto

© Design Quasar 2010. Realizováno redakčním systémem Webredaktor