Ve středu 18. dubna se sedmáci béčáci  za pomoci deváťáků áčáků pokusili přiblížit žákům prvního stupně zábavnou formou, jak vypadá život jejich vrstevníků v Indii, co dělají, jedí a jak tráví čas.

Okolo půl deváté si vzali podložky na cvičení, misky na jídlo a s očekáváním co jim dopoledne přinese, vyrazili k jednotlivým stanovištím poznat něco nového.

Dívky se dozvěděly o významu červené tečky mezi obočím - bindhí, tradičním oděvu sárí, keři henovníku a zkusily si potetovat ruce vzory, kterými se zdobí indické nevěsty. Na zápraží školy vysypaly rangoli  - ornamenty z rýžového prachu a přírodnin. Svá těla také roztančila v rytmu indické hudby.

Chlapci si mezitím zahráli oblíbenou týmovou hru kabadi, přetahovali se seslonem indickým, oslavili svátek barev a jara Holi.

Společně si zacvičili jógu, shlédli loutkovou pohádku o Mauglím, procvičili mozek nad indickou násobilkou. Při promítání prezentace poznali velikost, krásu, úspěchy Indie, ale i nelehký život v této zemi.

Asi největším zážitkem bylo setkání v kuchyňce s panem Budhdevem v originálním indickém oděvu a jeho povídání o indické kuchyni.  A nejen to.  Konečně přišly na řadu donesené misky s ochutnávkou pravého indického dálu uvařeného vlastnoručně panem Budhdevem a plackami čápátí upečenými dívkami ze 7. B.

Snad se nám povedlo alespoň na jedno dopoledne přenést spolužáky do velmi vzdálené země plné barev, tance, filmů, koření, čajů, slonů, významných poutních míst, nositelů Nobelovy ceny, ale také všudypřítomné chudoby.

Leona Kočí

foto

© Design Quasar 2010. Realizováno redakčním systémem Webredaktor