Nejnovější příspěvky

Výlety a exkurze

4. 6. jsme s dětmi naší třídy vyjeli za poznáním zámku v Benešově nad Ploučnicí. Na děti čekalo pohádkové představení o Červené karkulce. Pohádka byla dětem podána velmi vtipnou formou. Po zhlédnutí představení jsme si prohlédli samotný zámek, kde si děti poslechly výklad o historii této památky. Návštěvu zámku jsme zakončili v řemeslné dílně, zde si děti vyrobily dřevěnou hračku. Výlet to byl opravdu velmi vydařený, můžeme jen doporučit.

Jitka Hrubá, Hana Kuldová

foto

Všehochuť

Co má společného královská rodina, Beatles, skotští dudáci, lochneská příšera a Masarykova základní škola v Litoměřicích? Odpověď na tuto otázku znají všichni ti, kteří se v pátek 30. května zúčastnili velkolepé školní akce s příznačným názvem Britský den.

Samotný den byl vyvrcholením tematického vyučování o Velké Británii, kterého se zúčastnili všichni žáci školy. Nejzajímavější a nejdůležitější aspekty ze života Britů a jejich kultury byly přeneseny do jednotlivých vyučovacích předmětů. Vyráběly se mapy, vlajky, královské koruny a meče, zpívaly anglické písničky, nacvičovaly taneční choreografie a originální scénky, připravovali vystoupení a rekvizity o britské kuchyni, sportech, škole, počasí a jiném. A to vše jak jinak než v angličtině!

Po několika zkouškách se žáci konečně dočkali. Program, který se celý odehrál v zahradách školy, měl dvě části, anglickou a skotskou, v první části vystoupili třídy s originálně zpracovanými příspěvky o reáliích ostrovů. Neopakovatelnou atmosféru za zvuku britské národní hymny vnesli do zahrady školy žáci druhých tříd, kteří reprezentovali královskou rodinu. O jídle se všichni přítomní dozvěděli od kuchtíků z tříd čtvrtých. Nemohly chybět tradiční britské sporty, jako fotbal, tenis, golf, kriket, veslování a ragby. Nejmladší žáci nastoupili v uniformách a vtipnou formou porovnali český a britský školní systém. O velké přestávce si všech pět set přítomných mělo možnost ochutnat porci fish and chips, smaženou tresku s hranolky, které neodmyslitelně patří k jednomu z nejtradičnějších pokrmů Britů, pro všechny byl dále nachystaný černý čaj s mlékem a sušenky. Žáci si také mohli zahrát golf a obdivovat staré britské auto značky Jaguár. Ve skotské části nechyběl příspěvek o reáliích v podání žáků osmých tříd, které na podium doprovodila kapela dudáků s tradiční skladbou Scotland the Brave. Kapela profesionálních dudáků vnesla do zahrady školy neuvěřitelnou atmosféru, na dudy si dokonce zahrál i sám ředitel školy a šlo mu to výborně! Nezapomenutelný zážitek pro všechny přítomné! Dalším zdařilým příspěvkem byl živý model lochneské příšery, která se za strašidelného zvuku vynořila na podiu. Součástí akce bylo také vyhlášení vítězů soutěže o nezdařilejší model britské pamětihodnosti, dokonalé modely jako funkční London Eye či replika Stonehenge v perníkové podobě a další byly štědře odměněny.

Velkým překvapením, zejména pro žáky, bylo vystoupení světoznámých Beatles v podání učitelského sboru. Ohromný potlesk žáků byl zároveň i poděkováním za přípravu a realizaci celé akce, která se řadí k dalším ze zdařilých počinů na této škole.

Mgr. Iveta Dragoňová

Koordinátor akce

Všehochuť

Na toto pondělí se děti naší školy těšily ještě o mnoho víc, než na ostatní pondělky ve školním roce. Především ti z prvního stupně. Žáci devátých tříd ve spolupráci se školou a dobrovolníky totiž právě pro ně připravili oslavu Dne dětí. Tato akce patří již k tradičním a mezi žáky je velmi oblíbená, a to nejen proto, že se tento den nemusí věnovat výuce. Na přilehlém hřišti a v areálu školy bylo pro děti připraveno 12 stanovišť, kde musely prokázat svou šikovnost, sportovní zdatnost, postřeh, trpělivost a spoustu dalších vlastností. Na těchto stanovištích získávaly body, které mohly směnit v krámku za různé drobnosti či sladkosti. Kromě toho si mohly zaskákat na skákacím hradě, svézt na poníkovi, osvěžit se čajem či si zamlsat v kavárničce, zaplácnou žaludek cukrovou vatou nebo ochutnat stále populárnější nápoj Bubble tea. Na závěr se ještě každá třída pokochala pohledem z vagónů vyhlídkového vláčku, na což jim, jako po celý den, krásně svítilo sluníčko.

Pro úplnost lze jen dodat, že zbylé třídy druhého stupně uskutečňovaly své plány, kterými byly nejčastěji výlety do okolí.

Družina

2. června 2014 měly děti školní družiny krásný den nejen díky sluníčku a školní oslavě jejich svátku, ale i díky překvapení v podobě dárků, kterými byly nové hračky na zahrádku.

Děti projevily velkou radost a pak se rozeběhly, aby si vyzkoušely jak hračky na písek, tak míče s brankami, švihadla, badminton, tenis, pétanque nebo lukostřelbu.

Sportovní akce

Ve středu 28. 5. se konal tradiční fotbalový turnaj o putovní pohár Masarykovy ZŠ. V novém systému turnaje se nejlépe dařilo 9. A, která ve finále po boji porazila 8. B až na penalty 1:0 a získala tak krásnou trofej pro nejlepší fotbalovou třídu naší školy v roce 2014. Nejlepšími střelci turnaje se stali Dalibor Mikulenka ze 7. B (11 gólů), Tomáš Krejčí z 8. B (6 gólů) a Kryštof Sitár z 9. A (6 gólů). Nejlepších šest týmů bylo odměněno většími či menšími balíčky fair-trade výrobků. Speciální poděkování a cena fair – play patří Tomáši Krejčímu z 8. B, který se v napjatém finálovém zápase rozhodl řešit spornou situaci ve sportovním duchu a nikoli ve svůj vlastní prospěch.

Vítězům gratulujeme a těšíme se na další ročník 2015.

Výsledná tabulka

Sportovní akce

Letošní 46. ročník Poháru rozhlasu se konal, opět jako každý rok na atletickém stadionu ASK Lovosice. I přes proměnlivé a velice chladné počasí žákyně Masarykovy základní školy v Litoměřicích získaly krásné 2. místo z celkového počtu 22 základních škol. Svým výsledkem navázaly na úspěchy v kolektivních sportech, kterými se naše škola vyznačuje.

Družstvo bylo složeno především z žákyň sedmého ročníku (Kamila Hejhalová, Tereza Lojková, Barbora Holcová, Petra Špačková, Petra Bulanderová, Bohdana Cabalková, Monika Bukvajová, Kristýna Tolarová, Sára Sitárová), doplněno bylo jednou dívkou z šesté třídy Adélou Jiráskovou, která byla nejúspěšnější členkou týmu.

60m: A. Jirásková 2. místo, B. Holcová 11. místo, P. Bulanderová 12. místo

Hod míčkem: K. Hejhalová 30. místo, T. Lojková 33. místo

Skok daleký: B. Holcová 6. místo, P. Špačková 36. místo

Skok vysoký: M. Bukvajová 7. místo, K. Tolarová 24. místo

600m: A. Jirásková 2. místo, S. Sitárová 8. místo, M. Bukvajová 31. místo

Štafetový běh: B.Cabalková, A.Jirásková, P. Bulanderová, B. Holcová 2. místo

Druhý den 15. 5. 2014 probíhala soutěž pro starší žáky a žákyně. Z naší školy se zúčastnilo pouze družstvo starších žáků, kteří byli úspěšní ve vrhu koulí, zde vynikl Dominik Šváb výkonem 11,67 a celkově druhým místem. Dále chlapci vybojovali pěkné 7. místo ve štafetě.

Všem zúčastněným žákům a žákyním blahopřejeme.

Mgr. Michaela Šperlingová

Olympiády a soutěže

Třetí ročník v řešení Sudoku proběhl dne 21. května 2014. Soutěže se zúčastnilo sedm žáků páté třídy.

V prvním kole soutěžil každý sám za sebe. V daném časovém limitu musel jednotlivec vyluštit dvě křížovky. Ve druhém kole soutěžící utvořili dvojice a měli za úkol vyluštit další dvě křížovky.

Tento rok poprvé rozšířili řady řešitelů i dva zástupci rodičů. Oba si vedli velmi dobře a snažili se udržet tempo dívek.

Umístění v jednotlivcích:

1. Titěrová Kamča

2. Květová Nela

3. Fujerová Kaťa

Umístění v párech:

1. Titěrová Kamča, Fujerová Káťa

2. Květová Nela, Vaisová Petra

GRATULUJEME!

Všichni soutěžící dostali pěkné odměny a věříme, že příští rok nás bude víc…

L. Kočí, I. Vakrčková

Výlety a exkurze

19. 5. odjela naše třída na ozdravný pobyt do Českého ráje. V hotelu nás přivítal velmi milý personál. Majitelem hotelu je spisovatel Miroslav Adamec, který si hned první den připravil přednášku o tom, jak se píše knížka.

Ani další dny nebyly nudné. Navštívili jsme v nedalekých Radvánovicích Šťastnou zemi. Protože jsme bydleli přímo pod Troskami, nesměla chybět ani návštěva tohoto hradu. Také jsme hledali poklad, dozvěděli jsme se něco o kovářském řemeslu, ani karneval jsme nevynechali. Na děti čekala i stezka odvahy a opékání buřtů.

Týden rychle utekl, děti zvládly pobyt na jedničku a příští rok…

pojedeme zase…

tř. učitelka Jitka Hrubá

Všehochuť

Ve čtvrtek 22. 5. a v pátek 23. 5. se zahradou školy rozléhaly jarní tóny flétniček a zpěváků ze školního pěveckého sboru Bobulky. Mladí muzikanti si na čtvrteční podvečer připravili vystoupení pro rodiče a další přátele školy. Od flétniček zaznělo několik známých českých lidových písní. Bobulky si na druhou část programu pro posluchače připravily výlet do světa v podobě několika cizojazyčných lidových písní – kromě písně slovenské dále zazněla například píseň mexická a hebrejská. Vystoupení, které ve čtvrtek navštívilo asi 40 posluchačů převážně z řad rodičů, bylo během pátečního dopoledne předvedeno i žákům školy. Děti z mladších ročníků si kromě poslechu hudby mohly prohlédnout i dvě malá jehňátka, která byla na školní zahradu pro doplnění jarní atmosféry dovezena.

Všehochuť

Již počtvrté se letos férově snídalo na zahradě Masarykovy základní školy, první Fairtradové školy v republice. Zhruba 70 příznivců přišlo podpořit spravedlivý obchod, dát tak najevo své přesvědčení o podpoře pěstitelů na jiném konci světa.

Dne 10. května, kdy se celosvětově slaví Světový den pro fair trade, se na zahradě snídali jak fairtradové tak lokální dobroty. Férový čaj a káva společně s napečenými dobrotami dominovaly snídani. Jako každoročně byla vyhlášena soutěž o nejchutnější férovou buchtu. Jsme velmi potěšeni, že první místo získala Kamila Hejhalová, žačka naší školy!

Mgr. Iveta Dragoňová

Logo novinky

Co je na Masaryčce nového? To se dozvíte právě zde!

  • Rubriky

  • Školní rok

Nejnovější články

Masaryčka na sítích

Skip to content