Nejnovější příspěvky

Olympiády a soutěže

Přes 30 netradičních adventních věnců vyrobili žáci 1. stupně se svými rodiči do soutěže „O nejoriginálnější adventní věnec“. Soutěž vznikla již před léty jako soutěž „O nejhezčího kapra“ a „O nejhezčí vánoční ozdobu na školní stromeček“.
Všichni účastníci byli odměněni férovou čokoládou a vítěz z každé třídy dostal velkou čokoládu Milku.

Porota z řad učitelů vybrala:

1.A Eliška Hejnová
1.B Jan Kopřiva
2.B Eliška Petržilková
3.A Ellen Pangrácová
3.B Kateřina Týřová
4.A Vojtěch Guth
4.B Zora Záhorová
5.A Vincent Hanzl
5.B Jan Hozák

Nádherné a originální věnce můžete shlédnout ve fotogalerii. Možná najdete inspiraci na příští Advent.

Výlety a exkurze

Mýdlárna Rubens se nachází v krásném prostředí Národního parku Česko-Saského Švýcarska, v malebné vesnici Růžová. Mýdla jsou zde vyráběna vlastní originální rodinnou recepturou starou více jak sto let. Ruční výroba tzv. zastudena zaručuje zachování všech výživných složek obsažených v mýdle. Zdejší mýdla obsahují pouze látky vyskytující se v přírodě.

Adventní výlet z pohledu dětí:
Nejprve jsme jeli autobusem do vesničky Růžová u České Kamenice. Cesta byla dlouhá, ale šlo to. Když jsme dorazili, nasvačili jsme se v restauraci a pak začala exkurze. Paní vedoucí nás rozdělila po třídách. 3. B si šla jako první vyrobit svoje vlastní mýdlo pomocí razítek a rádýlek. Hotový výrobek byl každému zabalen do dárkového košíčku. Když už měl každý svůj vánoční dárek vyrobený tak jsme se vyměnili. 3. A šla tvořit a 3. B přešla do proskleného altánu, kde to vonělo bylinkami. Tam jsme se dozvěděli něco o výrobě mýdla a pak jsme si mohli koupit mejdlíčka s přísadami různých bylin, sůl do koupele a voňavé oleje. Ve dvanáct hodin jsme se rozloučili a vydali se zpět do Litoměřic. Exkurze byla zajímavá. Moc se nám tam líbilo.

Třída 3. B

Olympiády a soutěže

V sobotu 14. prosince 2013 uspořádala Litoměřická šachová škola ve spolupráci s šachovým kroužkem při ZŠ Masarykova v Litoměřicích šachový turnaj mládeže „Vánoční Masaryčka 2013“. Naši žáci, reprezentující ZŠ Masarykova Litoměřice, se rozhodně v početné konkurenci neztratili. Turnaje se zúčastnilo rekordních 52 dětí z osmi základních škol a dvou mateřských škol litoměřického regionu. Hrálo se švýcarským systémem na 7 kol tempem 2 x 15 minut dle pravidel FIDE pro rapid šach. V kategorii mladších žáků, ve které hrálo 28 dětí, jsme měli 10 zástupců včetně dvou předškoláků. Ucelený a zcela suverénní výkon v této kategorii předvedl náš žák David Zákravský z 2. A, který se ziskem 6,5 bodu získal zlatou medaili. V kategorii starších žáků, ve které hrálo 24 dětí, jsme měli 7 zástupců. Náš žák Václav Turek z 6. B se ziskem 6 bodů potvrdil roli favorita a získal stříbrnou medaili. V samostatně vyhlašované kategorii starších dívek naše Hanička Turková ze 4. A vybojovala se ziskem 4 bodů zlatou medaili. Ani další naši zástupci se v jednotlivých kategoriích neztratili a velice úspěšně a se ctí reprezentovali naši školu na domácím turnaji.

Někteří z našich šachistů sbírali důležité sportovní zkušenosti vůbec poprvé, a proto o to cennější je jejich umístění. Kompletní výsledky obou kategorií turnaje naleznete na http://chess-results.com/tnr118949.aspx?lan=5

Celkově lze hodnotit umístění a předvedenou hru našich žáků velice úspěšně. Vždyť 3 naši zástupci vybojovali cenné medaile. Gratulujeme!

Pevně věřím a jsem přesvědčen, že rychle plynoucí, příjemně přátelský a pokojně strávený čas nad královskou hrou byl pro všechny krásným a opět nezapomenutelným zážitkem v čase adventním. Poděkování patří především všem zúčastněným trenérům, vedení školy, rodičům a všem přátelům naší ZŠ Masarykova, díky níž mohla tato šťastná akce šachových kroužků litoměřického regionu proběhnout. Další akcí, na které budeme reprezentovat nejen naši ZŠ Masarykova Litoměřice, ale též náš litoměřický okres bude Krajské kolo přeboru škol v šachu, které se uskuteční 29. 1. 2014 v Lounech. Všichni se moc těšíme a pilně trénujeme! Informace o mládežnickém šachu a fotografie z mládežnických akcí je možné sledovat na stránkách www.ukss.cz

Otakar Trojáček – trenér šachu

Všehochuť

Za veliké účasti dětí a rodičů byl v pondělní podvečer rozsvícen školní vánoční strom spolu s betlémem. Návštěvníci se mohli zahřát svařákem, ochutnat cukroví a zakousnout se do klobásy. K tomu všemu vytvářely předvánoční atmosféru písně v podání žáků z kroužku flétny pod vedením Mgr. Lenky Krausové, školního sboru Bobulky pod vedením Bc. Báry Hančové a speciální host Žentet. Velikým překvapením byl i famózní ohňostroj. Děkujeme všem, kteří jakýkoliv způsobem přispěli a podíleli se na této báječné akci.

Družina

Bývalý gotický hrad je perlou našeho města a děti naší školní družiny mají již druhým rokem tu čest podílet se na vánoční výzdobě v podobě zdobení vánočních stromečků vlastnoručně vyrobenými ozdobami.

Pro některé z dětí byla odměnou návštěva pátého podlaží, takzvaného srdce hradu, expozice věnovaná českému vinařství. V tomto věku dětem ještě víno mimo lahodných kuliček moc neříká, ale takové prolézání sudů byla velká zábava.

Družina

Nastal čas pochůzek, a tak se otevřelo peklo a z hustého dýmu k nám do družiny přišli čerti a za nimi anděl a Mikuláš s plnou nůší odměn.

Kniha hříchů prozradila neřesti a hodný Mikuláš měl plné ruce práce vše zachraňovat. Děti poté, co slíbily čertovi, že už špatné skutky nepřijdou, zarecitovaly Mikulášovi básničku nebo zazpívaly písničku. Nechyběly ani soutěže a společný zpěv za doprovodu hudebních nástrojů.

Na závěr zařinčely řetězy a čerti se vydali zpět do pekla a hodný Mikuláš s andělem se vydali směrem k nebeské bráně.

Všehochuť

Členové kroužku fyziky, jenž vede paní učitelka Ing. Iveta Vakrčková, vytvořili během svých setkání kuličkovou dráhu z krabic, papíru a izolepy. Nejdříve na ní dělali pokusy a různá fyzikální měření. Protože vyhotovení této konstrukce zabralo hodně času, dostali skvělý nápad. Sestavit ve čtvrtek 28. 11. kuličkovou dráhu v 1. A, aby si ji užili i prvňáčci. Ti z ní měli opravdovou radost a moc se snažili, aby si mohli hodit kuličku do vstupního otvoru a sledovat její trasu až do cíle, protože vhození bylo zpočátku jen za odměnu. Zasloužili si ji všichni. Následovaly i závody 2 kuliček vhozených těsně za sebou a několikrát se poštěstilo druhé kuličce předjet první kuličku a závod vyhrát. Kuličková dráha sloužila k radosti dětí až do úterý, kdy byla ekologicky roztříděna a použita na sběr druhotných surovin.

Mgr. Hana Havlová

Sportovní akce

Výběr hráčů z 6. a 7. tříd se v úterý 3. 12. popral o postup do krajského kola ve florbalu. Po náročných utkáních ve skupině obsadilo mužstvo chlapců postupové 2. místo, díky kterému si zahráli semifinálový zápas s týmem ze ZŠ U Stadionu, který po nádherných střelách vyhráli a postoupili tak do boje o zlatou medaili a o jisté postupové místo do krajského kola. Zde narazili opět na tým z Třebenic, který jim zamotal hlavy a nohy už v základní skupině. Po vypjatém boji nakonec naši kluci podlehli 2:3 a brali tak stříbro. Zda postoupí do krajského kola, není zatím jisté, čekáme na vyjádření z kraje. Každopádně veliká gratulace všem hráčům za týmovou a herní práci.

Hráči:

Kroupa Matěj

Kořán Patrik

Mikulenka Dalibor

Brejcha Miroslav

Kumpán Petr

Vajgl Jan

Rudiš Jakub

Durák Marek

Gesberger Leoš

Grus Jan

Olympiády a soutěže

Po roce se opět sešli nadšenci k řešení školního kola Astronomické olympiády. V porovnání s minulými léty byl letos o soutěž největší zájem, což nás těší! Řešitelům olympiády se nabízelo netradiční pojetí přírodovědné soutěže. Vypracovat dost náročné zadání s možností používat libovolné pomůcky včetně vyhledávání informací na internetu, a to v časovém limitu 40 minut, zvládlo 15 žáků. Za odvedenou práci vás moc chválíme.

Tvůrčí práce přinesla velmi pěkné výsledky a postup do dalšího krajského kola. GRATULUJEME!

Výsledky zde.

Všehochuť

V úterý 12.11. přijela na pozvání paní učitelky Pomykaczové do naší školy spisovatelka Petra Braunová. Byla pozvána na besedu a autorské čtení, které je ve světě velmi populární. Je především autorkou řady úspěšných knížek pro děti, ale i pro dospělé. Děti zaujala svým poutavým vyprávěním o začátcích své tvorby, seznámila je s tím, jak kniha vzniká a odpovídala na zvídavé dotazy žáků. Cílem besedy bylo podpořit zájem o knihy, vlastní četbu a kladný vztah k dětské próze.

Logo novinky

Co je na Masaryčce nového? To se dozvíte právě zde!

  • Rubriky

  • Školní rok

Nejnovější články

Masaryčka na sítích

Skip to content